Jedwabne wątki-Luigi Dal Cin
Daleki Wschód od zawsze emanował tajemnicą i delikatnością skrywającą się za słowem i obrazem. Każda historia powolnie i z dokładnością utkana została jedwabną nicią, która wieki temu pierwszy raz rozpoczęła swoją wędrówkę. Jedna baśń za drugą trafiają w umysły łaknące odkrycia tajemnic krain, które, choć współcześnie są na wyciągnięcie ręki, to nadal jakby odlegle majaczą w oddali, pozwalając tylko czasem dotknąć swoich jedwabi, legend i wierzeń. Opowieści z czterech stron świata ponownie zabierają nas w podróż pełną magii i orientalnej siły. Tej która przyciąga bez względu na wiek czytelnika. Jedwabne wątki to zbiór opowiadań Dalekiego Wschodu. Krótkie i dłuższe. Tajemnicze i te, z których wprost płynie morał. Wszystkie zawładną waszym umysłem. Wprowadzą z lekkością do świata, który tylko czeka z całym pięknem, by go odkryć i się nim zachwycić.
Jedwabne wątki
Japonia, Korea, Chiny, a może prawdy i morały mongolskiej kultury? Bez względu na kraj pochodzenia, każde słowo zawarte w tej powieści skrywającej baśnie i legendy trafi wprost do serc i wyobraźni czytelników. Twarda oprawa, podobnie jak przy poprzednich tomach sprawia, że nawet małe rączki są w stanie utrzymać książkę. Wraz z rodzicem zagłębiać się w piękno poznawanych kultur. Różnice i podobieństwa, szacunek do odmienności i różnic kulturowych to jedne z wielu zalet całej serii, które i Jedwabne wątki skrywają pośród swoich barwnych kart. Każda baśń na swój sposób wzbudza całą masę emocji, które nie tylko przedstawią dziecku coś innego, tajemniczego, ale i równocześnie uświadomią mu prawdy, których należy przestrzegać bez względu na pochodzenie, wiek czy płeć.
Księżniczka Rubinka ukaże piękno prawdziwej miłości, którą poczujesz tylko wtedy gdy patrzysz ponad to, co widoczne gołym okiem. Księżyc w studni to mongolska przypowieść o głupcu, który próbował uratować księżyc odbijający się na dnie studni, po czym nie zważając na własne błędne myślenie, cieszył się, że jego wysiłek okazał się pomocny. Ta historia naprowadzi nasze dzieci na to, że nie nagroda, a droga do niej jest cenniejsza. Choćby coś zdawało się głupie i niepotrzebne, dla innych może mieć ogromną wartość. Mądrość płynie z każdej przeczytanej historii, tworząc wokół nas aurę tak charakterystyczną dla odległej krainy. To wspaniała podróż na wielu płaszczyznach, a przecież słowo to nie wszystko.
Wśród obrazów
Podobnie jak przy poprzednich tomach, tak i teraz jesteśmy świadkami połączenia wielu styli. Jedwabne wątki to skarbnica pięknej kreski wielu artystów, którzy swój talent wykorzystali do stworzenia czegoś pięknego. Przez swój kunszt, stali się fragmentem większej całości, oddając obrazem to, co wiele kultur zapisało słowem przez wieki swego kształtowania. W każdym obrazie czuć siłę zawartą w tekście, który ilustrują. To niesamowita wyprawa, dzięki której dzieci poznają nieznany świat, stają się jego częścią i za sprawą tego połączenia wielu form wyrazu pojmują istotę snutych legend.
Podsumowanie
Słowo i kreska. Łączą się w niesamowitym tańcu niczym igła z nicią. Tworzą tym samym dzieło, które każdy ciekawy świata czytelnik powinien mieć w swej biblioteczce. To niezwykle ciekawa forma poznawania innych kultur. Nauka szacunku do odmienności wierzeń, pochodzenia czy zasad, ale i odnajdywanie tego, co nas łączy. Jedwabne wątki to udana podróż do dalekich krain mających nam tak wiele do zaoferowania. My polecamy tę pozycję z całego serca i prosimy o więcej. O tak. Ta forma, piękno sentencji i morałów oraz oprawa graficzna robią wrażenie, na długo zostając w umyśle i działając na wyobraźnie.
Ocena:
Autor: Luigi Dal Cin
Tłumaczenie: Ewa Nicewicz
Ilustrator: Piet Grobler, Andreina Parpajola, Alexandra Junge, Osamu Komatsu, Ulises Wensell, Giuliano Ferri, Gabriel Pacheco, Lilian Brogger, Pia Valentinis, Laura Orsolini, Maurizio Quarello
Tytuł: Jedwabne wątki
Tytuł oryginalny: Le mille e una storia d’Oriente
Seria i nr tomu: Opowieści z czterech stron świata
Wydawnictwo: Słowne Młode
Wydanie: pierwsze
Data wydania:2021-08-11
Kategoria: podania, baśnie, legendy
ISBN: 9788380539433
Liczba stron: 48
Jeden komentarz
Irena Bujak
No teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko samej zapoznać się z tymi baśniami i uledź ich czarowi.